top of page
Periodontologia.png

PERIODONTOLOGIA

Periodontologia to leczenie chorób zęba i tkanek wokół zęba – dziąseł i kości – czyli przyzębia.

Dziąsło i kość mogą być chore wokół jednego zęba, grupy zębów lub obejmować całe uzębienie. Źle założone wypełnienie na powierzchni stycznej, między zębami może doprowadzić do choroby dziąseł, krwawienia, rozchwiania zęba (kiedy choruje aparat więzadłowy zęba) oraz do stanu zapalnego kości – utraty podparcia kostnego. Próchnica i nieprawidłowe jej leczenie może być przyczyną choroby przyzębia. Również nieprawidłowe uzupełnienie protetyczne lub jego brak prowadzi do tego schorzenia.

Paradontoza

Są Pacjenci u których nie występuje próchnica, mają wszystkie zęby, a w pewnym momencie pojawia się dyskomfort – krwawienie, przykry zapach z ust, uczucie ruszającego się zęba. W tym przypadku przy pomocy zdjęcia pantomograficznego i badania periodontologicznego stwierdzamy paradontozę – chorobę, która zwykle związana jest z defektem układu odpornościowego. Wszystkie opisane wyżej przypadki można leczyć, więc nie należy ich bagatelizować. Minęły już czasy, kiedy mówiono, że „na starość i tak stracisz zęby”!

Kieszonki przyzębne

Zdarza się, iż pomimo wszelkich starań Pacjentów w utrzymanie higieny jamy ustnej dochodzi do utraty przyczepu dziąsłowego, a co za tym idzie obniżenia wysokości dziąsła brzeżnego. Często wynika to ze złej techniki szczotkowania, zbyt twardej szczoteczki. Wielu pacjentów boryka się z problemem tzw. kieszonek przyzębnych. Możemy zaoferować oczyszczanie zębów z twardych i miękkich złogów, kiretaż, oczyszczanie i stymulacje laserem oraz szereg innych zabiegów higienizacyjnych poprawiających ukrwienie i regeneracje przyzębia.

Dużą część zabiegów dziąsłowych wykonuje się u nas specjalnym laserem, który jest często bezbolesny, mniej inwazyjny i szybciej się goi. Dzięki technologii nie trzeba borykać się już z długo gojącymi się ranami i związanym z tym dyskomfortem.

Periodontologia: O nas
bottom of page