top of page
Profilaktyka.png

PROFILAKTYKA

Profilaktyka przede wszystkim! Profesjonalne zabiegi higieniczne zwykle nie są trudne do wykonania, wymagają jedynie dokładności i poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Zabiegi te mogą być przeprowadzone przez lekarza dentystę, jak i higienistkę stomatologiczną.

Skaling


Zabieg higieniczny polega na usunięciu kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej z powierzchni zębów, a następnie wygładzeniu powierzchni. Kamień usuwany jest mechanicznie przy pomocy odpowiednich narzędzi lub z użyciem specjalistycznych urządzeń, w procesie zwanym skalingiem. Przebarwienia usuwa się z zastosowaniem specjalnych, obrotowych szczotek, gumek oraz past profilaktycznych o dużej ścieralności. W celu wygładzenia powierzchni szkliwa, stosuje się pasty o rosnącej polerowalności, które oczyszczają i wygładzają powierzchnię zęba.

Profilaktyka dla dzieci

Naszym młodszym Pacjentom proponujemy zabezpieczanie bruzd lakiem szczelinowym. Lak zabezpiecza młody ząb przed dostępem i zaleganiem pokarmu (głównie cukru) i utrudnia powstanie próchnicy. Uszczelnianie bruzd i zagłębień jest naszym rutynowym zabiegiem profilaktycznym, który wykonuje się u dzieci na powierzchniach zgryzowych zębów przedtrzonowych i trzonowych. 


Duża głębokość i niewielka szerokość bruzd często nie pozwalają na ich oczyszczenie przez ślinę, szczotką do zębów czy ruchami języka, co sprzyja zaleganiu bakterii i rozwojowi niekontrolowanego procesu próchnicowego. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy zabieg lakowania przeprowadza się bezpośrednio po wyrżnięciu zęba. Skuteczność zależy od wielu czynników – stosowanej techniki, warunków anatomicznych, stopnia wyrżnięcia zęba, rodzaju zgryzu i dokładności wykonania zabiegu. Dysponujemy całą gamą rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb i oczekiwań Pacjentów.

Przebarwienia

Nasza dieta i styl życia (m.in. palenie tytoniu, częste picie kawy, herbaty, czerwonego wina) powoduje powstawanie przebarwień. Powszechnie stosowane preparaty przeciwbakteryjne, na przykład niektóre płyny do płukania jamy ustnej, mogą prowadzić do przebarwienia zębów. Efektem tego jest obecność na zębach płytki bakteryjnej, resztek pokarmowych, kamienia nazębnego i nieestetycznych osadów, których nie da się usunąć poprzez szczotkowanie lub przy pomocy innych domowych metod.

Profilaktyka: O nas
bottom of page